Nikt nie powiedział, że będzie łatwo i nie było. Łucznik, który wygrzebałam u mamy pochodzi z lat 80 XX wieku, a zatem może i nie jest to najnowsza maszyna, ale z moich obserwacji wynika, że wiele osób szyje na o wiele starszych modelach i nie narzeka. W trakcie szukania różnego rodzaju porad w Internecie o początkach szycia, wiele osób radziło stawiać swe pierwsze kroki na takich maszynach i ja też swój pierwszy krok na takiej postawiłam smile A krok ten był … krzywy. Oczywiście.

Na kawałku starego prześcieradła dosłownie wydłubałam cholernie krzywy szew, który w dodatku zmarszczył moją tkaninę. Ewidentnie coś nie grało.
Lektura Internetu na temat szycia szybko uświadomiła mnie, że przed przystąpieniem do używania maszyny, a nawet ruszenia jej palcem, niezbędne jest:

  1. zapoznanie się z instrukcją dołączoną do maszyny
  2. wykonanie niezbędnego liftingu maszyny, czyli jej wyczyszczenie i naoliwienie

Wiedziałam, że skoro instrukcji nie było w futerale maszyny, próżno szukać jej dalej w domu mamy. Niestety, moje rozpaczliwe próby znalezienia instrukcji w Internecie zaprowadziły mnie jedynie na stronę, na której wprawdzie opublikowana była taka instrukcja – jednak nie w odniesieniu do modelu, który ja posiadałam (zasadniczo, modele te niewiele się różniły wyglądem, więc pewnie dałaby jednak radę), a co gorsza – w tak koszmarnie niskiej rozdzielczości, że trudno było mi rozczytać zamieszczone w niej rysunki (choć tekst – muszę przyznać – dało radę). Szczęśliwie jednak z odsieczą (i cierpliwością…) przyszła babcia, która na swej maszynie (gabinetowej, taki totalny Łucznikowy old school chyba z lat 60 XX wieku) pokazała mi, gdzie co się znajduje, co do czego pasuje i gdzie się i czym smaruje smile 
Po realizacji wyżej wymienionego punktu a) w postaci wysłuchania babci oraz b) w postaci zagonienia męża do wynalezienia odpowiedniego smarowidła i naoliwienia maszyny, udało się ją uruchomić bez zgrzytów, a ja mogłam uszyć kolejny – tym razem już normalny – szew wink

 

Znajdź mnie

Ostatnie komentarze

Szyję i bloguję